Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Meme Küçültme Ameliyatı

Büyük göğüsler, omuzlarda sutyen askılarının iz yapmasına, sarkıklığından dolayı göğüs altı kıvrımında döküntü olmasına da sebebiyet verir, boyun ve sırt ağrılarına neden olur. Göğüs küçültme ameliyatları kişinin anatomisine uygun olmayan büyük göğüslere uygulanan bir operasyondur. Bu operasyonla hem fazla ağırlıktan kurtulmak mümkün olur, hem de ideal meme görünümü-simetrisi yakalanmış olur. Böylece, fiziksel aktivitelerin daha kolay yapılması, meme ağırlığından dolayı sırt, bel, boyun ağrısı çekenlerin bu ağrılardan kurtulması, yani kısacası hastanın yaşam kalitesinin yükselmesi sağlanır.

Bu işlem sırasında cilt, yağ ve meme dokusu kaldırılarak meme yeniden şekillendirilir. Göğüs küçültme ameliyatları belli tekniklerle ve planlamalar doğrultusunda yapılırlar. Doku çıkartılması işlemi klasik olarak dokulara müdahale edilmesi ile yapılabileceği gibi, kimi sınırlı vakalarda liposuction işlemi ile de yapılabilmektedir. Ameliyat esnasında meme dokusu küçültülürken doku fazlası nedeni ile meydana gelen sarkıklık da toparlanır.

Çok büyük ya da sarkık göğüslü hastalarda, 'Ters T' şeklinde 'insizyon' (kesi hattı) memenin altındaki kıvrım boyunca da uzayabilir. İnsizyon areolayı çevreler, aşağı uzanır ve meme gerisindeki doğal hattı takip eder. Fazla olan meme dokusu, yağ dokusu ve deri çıkarılır, meme başı ve areola yeni yerine, yukarı taşınır. Böylece memenin yeni hatları şekillendirilir.

Çok büyük memelerde yapılan operasyonlar, hastanın fonksiyonel ihtiyaçlarına karşılık vermesi nedeniyle estetik bir ameliyat olarak kabul edilmemektedir. Ameliyat genel anestezi altında, hastane koşullarında yapılır ve yaklaşık olarak 3-4 saat sürer. Ağrı minimaldir. Kol hareketlerinde bir süreliğine kısıtlama olabilir.

Operasyon sırasında çoğunlukla ilk 1-2 günde birikebilecek kan ve sıvıları dışarı almak üzere her iki memeye dren adı verilen küçük tüpçükler yerleştirilir. Drenler operasyon sonrası 24 ila 72 saat içinde alınır. Göğüsler üzerine sutyene benzer sargı uygulanır veya cerrahi sutyen giydirilir. Hastalar 5 günde normal hayatlarına dönebilmekte, 12 günde dikişler kaynamaktadır.

Ameliyat sonrası doku şişmesi nedeniyle meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı gelişebilir. Bu durum genellikle 6 hafta içinde kaybolur. Bazı hastalarda bu his kaybı 1 yıl veya daha uzun da sürebilir. Nadiren de, kalıcı olabilir.

Operasyon sonrasında göğüsler daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale gelirler. Hasta daha güzel şekle sahip, daha küçük ve vücuduyla orantılı göğüslere kavuşmuş olur. Ameliyattan sonra göğsündeki fazla ağırlıklardan kurtulan bayanlar, daha konforlu bir yaşam sürerler. 

   
 
 
Mesajınız


  İLETİŞİM FORMU
  Adınız
 
  E-Mail
 
  Telefon
 
  Güvenli Kod