Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
TERLEME TEDAVİSİ EL VE AYAK TABANI BÖLGESİ

Clostridium botulinum toksininden elde edilen botoks çok geniş bir alanda kullanılmaktadır (kırışıklık, terleme, migren tedavileri vb). Terleme şikayetlerinin sık görüldüğü koltuk altı, ayak tabanı ve avuç içi uygulama alanlarındandır. Botoks, ter bezlerine giden sinir uyarısını engelleyip salgıyı azaltarak etki eder. Aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikayeti yaşayan kişilerde bu tedavi olumlu sonuçlar vermektedir.

Terleme, sağlıklı insanlarda olması gereken ve vücudun ısı, su ve tuz dengesini sağlayan fizyolojik bir olaydır. Vücudumuz yüzde 65'i su olduğu için terleme, metabolizmamızın sağlıklı çalıştığının ifadesidir de denebilir. Bir kişi terleme ile günde 500 cc civarında sıvı kaybedebilir.  Ancak bazı kişilerde aşırı terleme, özellikle de ter bezlerinin yoğun olduğu bölgelerde büyük problem yaratabilir. Hem görüntü hem de kötü koku nedeniyle özel, sosyal ve iş hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Örneğin, aşırı terleme ellerde olduğunda el ile yapılan günlük işlerde güçlük ortaya çıkabilir.

Doğal bir zehir olan ve sulandırılan "botulinum toksini" ter bezlerini çalıştıran sinirlerde felç etkisi yaratarak aşırı terlemeyi durdurur. Botox uygulaması yaklaşık 10-20 dakika sürer. Lokal anestezik krem uygulandıktan sonra el veya ayak tabanına seri enjeksiyonlarla botoks enjekte edilir. Botoksun etkisi, enjeksiyonun uygulanmasından sonraki ilk 7 gün içinde ortaya çıkacar ve bu etki 3-9 ay arasında, ortalama 6 ay sürer (kişisel özellikler de etkilidir). 

   
 
 
Mesajınız


  İLETİŞİM FORMU
  Adınız
 
  E-Mail
 
  Telefon
 
  Güvenli Kod