Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
YANAK BÖLGESİ ESTETİĞİ

Yanaklar yüzün estetik ünitelerinden birisidir. Bu bölgenin estetik yapısı temel olarak burun, çene ve elmacık kemikleri ile şekillenir. Yanak estetiğinde, elmacık kemikleri ve yanağın yumuşak doku kitlesine girişim yapılır. Bazı kişilerde yanaklar gereğinden fazla düz ve çökük, bazılarında ise gereğinden fazla tombul, dolgun ve şişkindir ki her iki durum da şikayete neden olabilir. Genç yaşlarda dolgun ve diri olan yanaklar yılların etkisiyle daha çökük ve sarkık hale gelir.

Yukarıda da belirtildiği gibi yanak bölgesine yapılan girişimlerden bir kısmı elmacık kemiğini kapsar. Bu kemik, şikayetin şekline göre küçültülebilir veya daha belirgin hale getirilebilir. Çene kemiğinde olduğu gibi elmacık kemiği için de hazırlanan ve istendiği gibi şekil verilerek kullanılan özel protezler vardır. Çıkık, dolgun elmacık ve çene kemiklerinin protezler yardımıyla elde edilmesi, yüz estetiğinde ideal oranların yakalanması açısındançok iyi sonuçlar verebilir.

Diğer müdahale şekli ise yumuşak dokuyu kapsar. Kişinin yanakları gereğinden fazla belirginse yanağın ortasından az miktar yağ dokusu alınması yüzde hemen ve çok etkili bir değişim yaratır. Böylece elmacık kemiklerinin ve çenenin daha da belirginleşmesi sağlanırken yumuşak kısımda kulak ön bölgesinden başlayarak ağız köşesine doğru bir çukurlaşma elde edilir. 

Elmacık kemiği çıkıntılarının olduğu bölge kişinin kendisinden alınan ya da hyalüronik asid gibi dışarıdan verilen dolgular ile desteklenebilir.  Yanak çöküklüğü ve sarkması daha ileri seviyede ise ve genç hastalarda küçük kesilerle ve bazen endoskopinin de desteğiyle tedavi sağlanabilir. Daha ileri yaşlarda klasik yüz germe vb daha geniş kapsamlı operasyonlar gerekebilir.

Yüz estetiğinde ciddi düzelme ve gençleşme sağlayan, daha kalıcı ve daha radikal bir işlem yapmak gerekirse vücut tarafından reddedilmeyen implant dediğimiz, anatomik yapıya uygun protezler kullanır. Yapılan konsültasyon sırasında yapılacak implant kararlaştırılır bölgeye göre yontulup hazırlanır, şekli verilir. Lokal anestezi altında ağız içinden girilerek küçük bir kesiden yerleştirilir ve hastanede kalmayı gerektirmez. İmplantın yanaklara yerleştirilmesi çok uzun süre almaz ve çok uzun bir yara iyileşme süresi de yoktur. Yüzde hafif şişme olabilir, birkaç gün içinde kaybolur. 1-2 gün içinde normal günlük yaşamına dönebilir. implant uygulamasından sonra 3-4 hafta kadar yüzün darbelerden uzak tutulması şarttır.


   
 
 
Mesajınız


  İLETİŞİM FORMU
  Adınız
 
  E-Mail
 
  Telefon
 
  Güvenli Kod