Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
ESTETİK UYGULAMALARI
BURUN UCU ESTETİĞİ

En çok tercih edilen estetik operasyonların başında yer alan burun estetiğinde artık mükemmel küçük burunlar yerine yüzün geneliyle uyumlu, ameliyat olduğu anlaşılmayan doğal burunlar tercih ediliyor. 20’li yaşlarda burun estetiği için başvuranlarda daha küçük ve kalkık burunlar tercih edilse de, belli bir yaş üstündeki kadınlara burun ucuna yapılan küçük operasyonlar öneriliyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çağrı Sade, “Burun ucu operasyonu lokal anestezi ile sedasyon altında yapılıyor. Bu işlem yaklaşık iki saat sürüyor. Dışarıdan hiçbir iz görünmüyor. Burun ucunun çok sivri, eğik, kalın, sarkık, normalden daha geniş olması gibi durumların tümünde uygulanan basit bir operasyon. Burnun uç kısmındaki kıkırdaklar bazı kişilerde birbirinden ayrı ve büyük olabiliyor. Tıpta bu duruma Bulböz Burun (Bullbous Nose) adı veriliyor. Karşıdan bakıldığında burun ucu ortadan ayrıkmış gibi görünüyor. Burun ucuna yapılan müdahaleden sonra değişiklik hemen fark edilebiliyor. Burnun başka bir yerine dokunmadan sadece uç kısmındaki kıkırdak dokuya yapılan küçük bir müdahale oluyor” diyor.


Burun kanatlarının aşırı büyük olması, burun deliklerinin de çok geniş gözükmesine neden oluyor. Ayrıca burun kanatlarında asimetri varsa, hasta bu operasyona uygun anlamına geliyor. Op. Dr. Akın Demiralay, “Eğer burun ucu aşağı doğruysa ve bu eğim normal sınırlarının dışındaysa, hastanın nefes almasında sıkıntıya da neden oluyor. Bu durumda da yine Tip Plasty yani burun ucu kıkırdaklarının yeniden şekillendirilme işlemi en uygun yöntem oluyor. Açık burun ameliyatı denilen basit bir teknikle yapılan bu işlem, yaklaşık olarak 20-25 dakika sürüyor ve sınırlı uyuşturma ile ameliyathane koşullarında gerçekleştiriliyor. Bu teknik burun ve dudak açısını ayarlamak için de en ideal yöntem. İşlemden sonra alçı ve tampon koymak gerekmiyor. Böylece operasyon sonrasında hasta nefes almada sıkıntı yaşamıyor. Yüzde morarma olmuyor, burunda oluşabilecek ödem de birkaç gün içerisinde azalıyor. Operasyondan hemen sonra hastalar evine dönebiliyor” diyor.

I-PEG (Istanbul Plastik ve Estetik Cerrahi Grubu) Plastik ve Estetik Cerrahi uzmani Op. Dr. Akin Demiralay burun düzeltme ameliyati yaptirmak için yaz tatili döneminde liseden yeni mezun olup üniversiteye baslayacak olan ögrencilerde artis gözlendigini açikladi. 

Burundaki sekil bozukluklari sadece psikolojik olarak degil çogu zaman fonksiyonel olarak da kisinin yasam kalitesini düsürebiliyor. Nefes darligi, uyku bozukluklari gibi sorunlara yol açabilen burundaki sekil bozukluklari günümüzde plastik ve estetik cerrahi ile kolayca düzeltilebiliyor. Böylece hasta hem daha güzel bir görünüme kavusuyor hem de fonksiyonel (nefes alma bozukluklariyla ilgili) sikayetlerinden kurtulabiliyor. Geçmiste burun ameliyatlari daha geç yaslarda gerçeklestirilirken günümüzde gençler de bu ameliyata ragbet gösteriyor. 

I-PEG doktorlarindan Op. Dr. Akin Demiralay, gençlerin özellikle yaz aylarinda bu ameliyata daha fazla ragbet ettigini belirtiyor. Op. Dr. Akin Demiralay burunda sekil bozuklugundan muzdarip gençlerin liseden mezun olduktan sonra üniversiteye baslamadan ameliyat olmayi tercih ettiklerini anlatiyor ve ekliyor: “Liseye kadar burundaki sekil bozukluklari nedeniyle fiziksel ve psikolojik sorunlar çeken ögrenciler üniversiteye baslamadan ameliyat olmayi tercih ediyor. Böylece hem rahatsizliklari giderilmis oluyor hem de üniversite ile birlikte yepyeni bir yasama baslamis oluyorlar. Pek çok ögrenci üniversiteye basladiginda kimsenin kendisi tanimadigi ve burun ameliyati geçirdigini fark etmeyecegi için de bu dönemi tercih ediyor.” 

IPEG Plastik ve Estetik Cerrahi uzmani Op. Dr. Akin Demiralay burun estetiginin artik daha yaygin olarak tercih edilmesinin diger nedenlerini de söyle açikliyor: “Günümüzde kullanilan cerrahi girisim teknikleri sayesinde hem ameliyat süresi, hem de iyilesme süresi kisaliyor. Hasta daha konforlu yöntemlerle ameliyat ediliyor ve daha çabuk normal hayatina dönebiliyor. Durum böyle olunca talep de her geçen gün artiyor. 

 
   
 
 
Mesajınız


  İLETİŞİM FORMU
  Adınız
 
  E-Mail
 
  Telefon
 
  Güvenli Kod