Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
ESTETİK UYGULAMALARI
YANAK ve ORTA YÜZ GERME

Erken yaşlanmanın belirtileri yanakta ya da orta yüz bölgesinde meydana gelir. Yüzümüzün bütün dış yapısı, kaslar altına stratejik olarak yerleşmiş doğal yağ tabakaları ve kemiklerden oluşur. Yüzde yaşlanmanın belirtileri, yanak yağ dokusunun aşağıya doğru inmesi sonucu alt gözkapağının yanakla olan mesafesinin uzaması, dolgun ve oval görünümdeki yüzün zamanla uzun ve zayıf görünmesi ve ağız köşelerindeki olukların belirginleşmesi ile kendini gösterir. Tüm bu değişiklikler yüzde yorgun ve bitkin bir ifadeye neden olur. Genç yüzde elmacık kemiği ve alt göz kapağının yanakla birleştiği bölge yuvarlak, dolgun hatlıdır. Genellikle yanak ve orta yüz çevresindeki düşüş nedeniyle yapılan cerrahi operasyonlarda daha küçük çaplı işlemler uygulanır.

Kimler ameliyat için uygundur?

Ameliyata gerek olmayan kişilerde, nasolabial (burun- dudak köşesi arasındaki) oluklara dolgu maddesi enjekte edilerek çok iyi sonuçlar alınabilir.

Cerrahi olmayan işlemlerin fayda etmediği 45 yaş üzeri hastalarda yüz germe ameliyatları tedavi olanağı sunmaktadır. Orta yüz germe sırasında sarkmış olan yanak yağ dokusu doğal yerine yani elmacık kemiğinin üstüne yerleştirilir. Genç bir ifadenin ilk göstergesi dolgun elmacık kemikleridir. Yanak implant yerleştirerek yanağı gençleştirmek gereksiz ve risklidir, yanaklara yabancı madde koymak, enfeksiyona bağlı doku kaybına neden olabilir, bu yüzden yanak implantasyonunu biz tercih etmemekteyiz.

Daha ileri yaşlarda veya sarkma yüzün daha alt bölgelerini ve boynu da kapsıyorsa, deri fazlalığı da belirginse geleneksel yüz germe yöntemleriyle tedavi tercih edilir. Bu operasyonla alt yüz, boyun ve gıdıdaki değişiklikleri onarmak mümkündür.

Yanak, Orta Yüz Germe İşlemleri

Bu işlem sırasında göz küresini kazalardan korumak için özel bir kontakt lens göze yerleştirilir. Alt göz kapağı  veya ağız içerisine bir kesi açılır. Daha sonra buradan elmacık kemiğine kadar işleme devam edilir. Nasolabial kıvrımların aşağısına doğru inilerek, deri ve kas arasındaki bölgede kıvrımların öne doğru gitmesine katkıda bulunur ve cilt rahatlar. Bu işlemden sonra tüm yanak ve orta yüz kısmı yükselmiş ve gözün köşesindeki kemiğin üzerine yeniden bağlanmış olur.

Ameliyat nasıl uygulanır? Ameliyat izi varmıdır?

Ameliyat genellikle endoskopi ile ve/veya ağız içi, alt göz kapağı vb kesileriyle uygulanır. Lokal anestezi ya da genel anestezi ile yapılabilir. Saçlı deri içinde her iki tarafta ve simetrik 2 cm.lik kesiler yapılarak alın ve orta yüz dokuları serbestleştirilir. Yanak yağına ulaşılır ve genç yaşlarda olduğu gibi yukarıya asılır. Orta yüz bölgesi gençleşir, ağız kenarındaki oluklar yüzeyelleştirilir. İşlem yaklaşık 90 dakika sürer ve genelde alt göz kapağı bleforaplastisi ile kombine edilebilir.

Ameliyat sonrası

Ameliyattan sonraki ilk 24-48 saat yüzde şişlik olabilir. İlk hafta içinde göz kapakları ve yanaklardaki olası şişme ve morarma durumlarına karşı buz torbaları uygulanabilir. Deri içinde yer alan dikişler 10. gün alınır. Yüzün son halini alması 1 ayı bulabilir. Kişi 1. haftadan sonra işine dönebilir.

 
   
 
 
Mesajınız


  İLETİŞİM FORMU
  Adınız
 
  E-Mail
 
  Telefon
 
  Güvenli Kod